Kiedy należy wyczyścić układ grzewczy?

Czyścić układ w celu zachowania największej sprawności instalacji powinno się robić nie częściej jak na okres 3-5 lat.  Jeśli podczas niedawnej wymianie grzejnika okazało się, że w układzie jest szlamowata czarna gęściejsza ciecz to należy bezwzględnie wyczyścić układ. Rok co roku taka instalacja generuje spore koszty dodatkowego zużycia potrzebnej energii.

 

W przypadku dodatkowego montażu filtra magnetycznego potrzeba płukania przestaje być konieczna.

Czyszczenie odbywa się przed czy w trakcie sezonu grzewczego?

Chemia, którą używamy do czyszczenia, uzyskuje najlepsze właściwości czyszczące w temperaturze 75°. Uzyskanie takiej temperatury wiąże się z rozpalaniem kotła, to najlepiej jeśli czyszczenie będzie się odbywało w trakcie sezony grzewczego. Wtedy nieznacznie podniesiemy temperaturę na kotle na czas czyszczenia i po sprawie. Jednak jeśli instalacja posiada automatyczny kocioł gazowy wtedy nie ma problemu z nagrzaniem dużej ilości wody. Czyszczenie może się odbyć poza sezonem. Warunek jest jeden: Na czas czyszczenia w układzie ma być 75 °

Układ otwarty/zamknięty

Jeśli układ grzewczy jest otwarty to należy na czas czyszczenia zaślepić rurę doprowadzającą wodę do naczynia przelewowego. Nie jest możliwe wyczyszczenie instalacji na układzie otwartym gdzie naczynie przelewowe będzie zabudowane na stałe (a z takimi kwiatkami się już spotkałem). Wymogu takiego nie ma przy układach zamkniętych. Jeśli nie wiesz czy masz układ zamknięty czy otwarty to zadzwoń. Po paru pytaniach będzie wszystko jasne.

Pytania i odpowiedzi